Tłusty Czwartek w 2c

Jak nakazuje tradycja w TŁUSTY CZWARTEK zajadamy się pączkami. Do wyrobu tradycyjnych pączków potrzebujemy drożdży.

Uczniowie klasy 2c już od rana poznawali właściwości tych grzybów.

W tym celu wykonali doświadczenia, do przygotowanych butelek wkruszyli drożdże, do jednej z nich dosypali soli, do drugiej cukru. Następnie do obydwu butelek wlali ciepłą wodę i naciągnęli na szyjki butelki balony. Już po chwili zaobserwowali reakcję w jaką weszły składniki: w butelce z cukrem wytworzył się gaz, który napompował balon. W naczyniu z solą nie doszło do żadnej reakcji. Dodatkowo na 3 tackach dzieci umieściły drożdże, jedne zasypano cukrem, drugie zalano wrzątkiem, a trzecie pozostawiono rozkruszone.

Doświadczenia umożliwiły klasie wyciągnięcie następujących wniosków: drożdże "rosną" jeśli mają odpowiednie warunki takie jak: ciepło i składnik z którym wchodzi w reakcję. Było niezwykle ciekawie!