netykieta, czyli internetowy savoir-vivre

Szanowni Rodzice,

Nowa sytuacja jaką jest dla Was, ale również dla Nas, zdalna nauka wymaga pewnych przygotowań. Do zdalnych zajęć warto przygotować nie tylko ucznia, ale i w miarę możliwości pozostałych członków rodziny.

Wasze mieszkanie, mieszkanie ucznia, a przynajmniej ta jego część, która otacza miejsce pracy dziecka – staje się przestrzenią publiczną, która wymaga stosowania innych reguł życia niż domowe.

Zdalne nauczanie prowadzimy z wykorzystaniem Internetu, różnych aplikacji i komunikatorów w związku z tym obowiązują nas zasady

netykiety, czyli internetowy savoir-vivre,

który obowiązuje wszystkich użytkowników cyberprzestrzeni.

W czasie zajęć on-line:

• dbamy o nienaganny język,
  • dbamy o nasz wygląd i kulturę osobistą,
  • nie przekrzykujemy się, gdy chcemy coś powiedzieć czekamy na swoją kolej,
  • informujemy o lekcji online domowników i prosimy ich o odpowiednie zachowanie,
  • dbamy o ład i porządek w naszym otoczeniu (porządek w oku kamery),
  • pamiętamy o tym, by przed zajęciami przygotować nasze środowisko pracy: sprawdzić, czy działa sprzęt, uprzątnąć biurko i pokój.

Ponadto na naszych forach, czatach i w wiadomościach mailowych:

• nie nadużywamy wielkich liter,
  • unikamy nadmiernego stosowania emotikonek,
  • formułujemy zwięzłe tematy maili,
  • dbamy o porządek, nie publikujemy zbędnych treści,
  • pomagamy sobie wzajemnie w odnalezieniu zadań, wiadomości,
  • inspirujemy i motywujemy się wzajemnie.

Szanowny Uczniu!

Obecnie realizujemy nauczanie zdalne z wykorzystaniem Internetu, różnych aplikacji i komunikatorów. Pamiętaj, proszę o poniższych zasadach:

• Zapoznaj się z zasadami netykiety, czyli internetowym savoir-vivre, który obowiązuje wszystkich użytkowników cyberprzestrzeni.
  • Przed lekcją sprawdź, czy komputer (kamerka i głośnik) działają.
  • Poinformuj członków rodziny, że rozpoczynasz naukę online i oczekujesz, że wszyscy domownicy postarają się, by Ci nie przeszkadzać.
  • Uprzątnij miejsce pracy i przygotuj niezbędne środki dydaktyczne (zeszyt, książkę, przybory piśmienne, kartki do robienia notatek). Dobrze jest pracować w wywietrzonym pomieszczeniu.
  • Ubierz się schludnie, uczesz włosy – potraktuj pracę w domu tak, jakbyś był w szkole. Nauczyciel, koleżanki i koledzy będą Cię przecież widzieli.
  • Pamiętaj, że obraz na komputerze rejestruje to, co znajduje się za Twoimi plecami. Zadbaj, by „podglądane” przez innych środowisko Twojej pracy mogło o Tobie dobrze świadczyć. Posprzątaj, poukładaj, uporządkuj to, co znajduje się za Tobą w pokoju, w którym pracujesz. Zobacz na podglądzie, jaki obszar Twojego pomieszczenia podlega obserwacji innych osób.
  • Jeżeli chcesz coś przekazać domownikom – wyłącz głośnik.
  • Pamiętaj też, żeby przywitać się i pożegnać z osobami, z którymi współpracujesz.

Pozdrawiamy pięknie,

Zespół Cudakowa