IV moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”- OA

W marcu klasa 0a zrealizowała IV moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”.  W tym miesiącu rozmawialiśmy o empatii. Dowiedzieliśmy się kim jest osoba empatyczna, w czym ta cecha może nam pomóc oraz jak ważne jest by zrozumieć potrzeby i odczucia innych osób.

Przypomnieliśmy sobie jak rozpoznawać emocje, które z nich są przyjemne i nieprzyjemne.

Na zajęciach uczniowie wysłuchali opowiadania „Pluszowy Tygrysek”. Po rozmowie na jego temat dzieci dowiedziały się jak w sposób akceptowalny wyrażać swoją złość. Następnie w dwóch grupach rysowaliśmy potworka „Emocjacza”. Na dużym bristolu dzieci miały za zadanie stworzyć postać według słownej instrukcji. Przypomnieliśmy sobie części ciała i orientację na kartce. Na koniec zadania porównaliśmy prace obu grup. Każdy potworek był inny (pomimo tej samej instrukcji). Uświadomiło to dzieciom, że każdy z nas może inaczej odbierać i postrzegać tą samą sytuację, dlatego warto wczuwać się w to, jak mogą widzieć dany problem inni. Na koniec obejrzeliśmy film o Grufołaku. Uczniowie omówili emocje występujące w filmie, ocenili zachowanie głównego bohatera.

22.03. obchodziliśmy w klasie Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia założyliśmy niepasujące do siebie skarpetki jako symbol, że w społeczeństwie obok nas żyją różne osoby, w tym także z Zespołem Downa. Ten drobny gest naszej solidarności był pretekstem do rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności, akceptacji i tolerancji. Uczniowie wykonali techniką wyklejanki pracę plastyczną pt. „Dwie różne skarpety”. Według własnego pomysłu stworzyli również pacynki ze skarpetek. Zadanie to bardzo pobudziło kreatywność dzieci i sprawiło im dużo radości. Na koniec dnia uczniowie rozwiązali zadanie matematyczne z kodowania, w którym ukrył się obraz skarpety.