Szkoła Podstawowa nr 127

Wyszukiwarka

Szkoła Podstawowa nr 127

03-438 Warszawa

ul. Kowieńska 12/20

tel. 22 619 30 88

Ruch Laudato Si na rzecz środowiska

Czy wiesz, że istnieje organizacja na świecie, która zrzesza ludzi zatroskanych o środowisko a powstała dzięki encyklice papieża Franciszka?
Uczennice z klasy 8c porozmawiały o działaniach Ruchu Młodych Katolików na Rzecz Środowiska z jedną z jego przedstawicielek panią Magdaleną Kadziak.
Było to miłe i pouczające spotkanie.
Ruch Laudato Si (założony jako Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska 2015) to wspólnota katolików, odpowiadająca na wezwanie Papieża do działania zawarte w encyklice Laudato Si.
Jest zjednoczony wiarą katolicką i moralnym imperatywem reagowania i podnoszenia świadomości na temat zmian klimatycznych.
CELE:
• Podnoszenie świadomości w Kościele na temat pilności działań na rzecz klimatu w świetle katolickich nauk społecznych i środowiskowych
• Wspieranie globalnej solidarności w obliczu obecnego kryzysu ekologicznego.
• Wspieranie naszych braci i sióstr żyjących w ubóstwie, którzy są na pierwszej linii frontu, ponosząc ciężar skutków zmian klimatycznych
• Promowanie ekologicznej konwersji poprzez zmiany personalne i organizacyjne w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla
• Rozwijanie katolickiej relacji między wiarą a rozumem, zwłaszcza w odniesieniu do adaptacyjnego podejmowania decyzji w obszarach polityki dotyczącej zmian klimatycznych
• Wezwanie przywódców politycznych, biznesowych i społecznych do zaangażowania się w ambitne działania klimatyczne w celu rozwiązania tego pilnego kryzysu i utrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia Celsjusza (w stosunku do poziomów sprzed epoki przemysłowej)
INICJATYWY NA RZECZ NASZYCH CELÓW:
Modlitwa i post w solidarności z tymi, których najbardziej dotyka zmieniający się globalny klimat
Edukowanie o kryzysie klimatycznym i jego wpływie na wszystkie ludy i gatunki, naukach społecznych i środowiskowych Kościoła oraz o tym, jak zmniejszyć nasz ślad węglowy
Propagowanie światowych decydentów politycznych i wszystkich katolików, aby działali w sposób odpowiedni dla ich stref wpływów w celu ochrony wspólnego dobra.
Dzielenie się akcjami katolickimi, najlepszymi praktykami i studiami przypadków na temat zmian klimatycznych
Promowanie dialogu międzywyznaniowego i działań w sprawie zmian klimatu ze wszystkimi ludźmi dobrej woli.
Ekologiczny rachunek sumienia:
- czy staram się patrzeć na przyrodę jako na dzieło Boże i w jej celowym uporządkowaniu i pięknie dostrzegać jej Stwórcę?
- czy poczuwam się do odpowiedzialności za zachowanie naturalnego środowiska przyrodniczego w stanie czystym?
- czy respektuję słuszne przepisy dotyczące zachowania się w górach, lasach, nad wodą czy w parkach narodowych?
- czy na szlakach turystycznych, w lasach, nad rzekami lub jeziorami nie niszczę roślinności przez łamanie gałęzi, zrywanie kwiatów, przechodzenie murawą, a nie wytyczoną ścieżką, itp.?
- czy nie zrywam roślin objętych ochroną, np. w górach?
- czy nie podpalam (celowo lub przez nieostrożność) suchych traw, co prowadzi do całkowitego zniszczenia nie tylko roślinności, ale także wszystkich gatunków drobnej fauny tam się znajdujących?
- czy nie zaśmiecam lasów, szlaków turystycznych, rzek, jezior i innych miejsc wypoczynku przez pozostawianie odpadków po posiłku (butelek, puszek po konserwach, papieru i innych śmieci) w miejscu nie przeznaczonym na ich składowanie?
- czy nie depczę zasiewów i innych upraw?
- czy nie marnuję pokarmów, zwłaszcza chleba, przez wyrzucanie go na śmietnik?
- czy nie hałasuję na terenach leśnych, w rezerwatach przyrody, w górach?
- czy nie płoszę i nie atakuję ptaków i zwierząt?
Nie zapominaj! Patronem ekologów jest święty Franciszek-autor hymnu o pięknie stworzenia: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami».