„Jestem bezpieczny w sieci i chronię swoje dane”

Przez cały miesiąc luty uczniowie naszej szkoły brali udział w różnych akcjach promujących bezpieczeństwo w sieci i ochronę danych osobowych.

We wszystkich klasach odbywały się lekcje informatyki pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” oraz dbamy o dane osobowe swoje i innych.

Podczas takich lekcji uczniowie oglądali filmy, dyskutowali i śledzili tę tematykę m.in. na stronach: https://www.cyfrowobezpieczni.pl i https://sieciaki.pl

Dzięki udziałowi w programie „Twoje dane – Twoja sprawa” szkoła pozyskała materiały edukacyjne, scenariusze zajęć i plakaty, które posłużyły  również podczas pogadanek w klasach na godzinach wychowawczych.

Gazetka na korytarzu szkolnym pod hasłem „Cyberprzemoc jest przestępstwem – nie bądź bierny” nie tylko informowała uczniów jak być bezpiecznym w sieci, ale także wskazywała sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia.

W holu przy wejściu do szkoły została ustawiona tablica informacyjna i broszurki dla rodziców pod kątem tego jak być uważnym rodzicem i jak dbać o bezpieczeństwo dziecka online.

Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w Konkursie internetowym pt. „Bezpieczni w sieci” i na stronie https://quizizz.com/ odpowiadali na 20 pytań. Liczyła się nie tylko poprawność odpowiedzi ale także czas w jakim tej odpowiedzi udzielili. Oto wyniki konkursu:

1 miejsce: Marta Sienicka – 7a, Michał Jarosz – 7b, Wiktoria Jarzębska – 7c, Szymon Zaremba – 7c, Nikola Stępień – 5c.

2 miejsce: Amela Rucińska – 6c,Alan Maciejewski – 4b, Patrycja Zyśk – 4c.

3 miejsce: Kamila Kapuścińska – 6a, Jakub Frankowski – 4a, Jakub Łęczycki – 4b, Oliwia Bauer – 4b, Maja Leśniak – 4c, Szymon Tomczuk – 4c.

W konkursie „Wykreślanka 25” wzięli udział uczniowie klas IV-V, którzy przez 15 minut mieli za zadanie odszukać 25 słów związanych z tematem komputera, bezpieczeństwa w sieci i ochroną danych osobowych. Słowa umieszczone były w pionie, poziomie, po skosie i wspak. Tu najlepsi okazali się uczniowie klas IV, którzy odnaleźli od 20 do 23 słów.

Oto wyróżnieni uczniowie: Piotr Jarosz i Jakub Frankowski z klasy 4a, Angelika Pietrzyk i Urszula Basińska z klasy 4b i Patrycja Zyśk z klasy 4c.

Z wykreślanką zmierzyła się również klasa 3d. Tu gratulacje należą się Julii Barkiet, Oldze Drozdowskiej i Helenie Rucińskiej.

Na ogłoszony Konkurs graficzny pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” wpłynęło 39 prac.  Zadanie polegało na utworzeniu tematycznego fotokalażu, na którym należało zamieścić tytułowe hasło konkursu oraz  wykorzystać grafikę na licencji Creative Commons.  Dodatkowo punktowana była grafika wykonana własnoręcznie. Komisja w składzie: Panie Monika Wok,  Agnieszka Filipiuk, Barbara Szarama i Lucyna Rębowska przyznała następujące miejsca:

1 miejsce: Weronika Gwistka – klasa 4c

2 miejsce: Weronika Zacharczuk – klasa 4c

3 miejsce: Anita Purchała – klasa 5c i Mateusz Pytel – klasa 6a

Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim konkursie na wykonanie animacji w formacie GIF o tematyce wielkanocnej. Szczegóły u nauczycieli informatyki.