„Zabawki i ludziki z kolorowych nakrętek”

Kochani, czy zastanawialiście się jak to się dzieje, że zbierane nakrętki mogą komuś pomóc? Jaką drogę muszą przebyć, aby przyjść z pomocą potrzebującym?

Prześledź to:

Pijesz napój w plastikowej butelce. Gdy butelka jest pusta wyrzucasz ją do pojemnika na plastikowe odpady. Ale wcześniej nakrętkę odkładasz do małego kartonika, koszyka czy woreczka, aby przekazać je do punktu zbiórki. Mogą to być oznaczone pojemniki w szkołach, przedszkolach, sklepach, w pracy, itp. Gdy uzbiera się ich odpowiednio dużo, przekazywane są do dużych punktów zbiórki.

• Stamtąd odbierane są przez przetwórców/producentów, którzy płacą za taki materiał od 0,70 do 1,60 zł za kilogram. I właśnie te pieniądze wspierają potrzebujących.
  • Czy wiecie ile plastikowych nakrętek mieści się w 1 kg? Średnio około 500, tak więc na tonę potrzeba aż 500 tys. nakrętek! Na jeden wózek inwalidzki potrzeba od 10 do 12 ton nakrętek, czyli około 5 mln sztuk!

Producent przetwarza je na granulat, z którego wytwarza się rury PCV, opakowania, wiadra budowlane, łopaty do śniegu, grabie, doniczki, obudowy do komputerów, wieszaki na ubrania, itp.

Zapraszam Was do wykorzystania nakrętek i wykonania wesołych ludzików i zwierzątek.

Materiały i przybory:

• różnokolorowe plastikowe nakrętki,
  • plastelina,
  • kawałki włóczki lub tasiemki,
  • nożyczki
  • kilka ziarenek grochu, fasoli, kaszy lub ryżu.
  1. Konstruowanie ludzika rozpoczynamy od wyboru największej nakrętki, która będzie podstawą.
  2. Na nakrętkę kładziemy 2 kulki z plasteliny a następnie umieszczamy na niej kolejną nakrętkę. W ten sposób powstaje ciałko ludzika.
  3. Na nakrętce umieszczonej na szczycie robimy oczy – w przyklejone kulki z plasteliny wciskamy nasionka groszku, fasoli.
  4.  Z plasteliny wykonujemy również pozostałe elementy postaci: ręce, uszy, usta, zęby…

Dlaczego warto zbierać nakrętki ?

• pomoc potrzebującym – uzyskane ze skupu nakrętek pieniądze przeznaczane są na rehabilitacje, wózki inwalidzkie itp.,
  • segregacja śmieci – plastikowe butelki i opakowania trafiają do odpowiednich pojemników,
  • ograniczanie ilości śmieci – poprzez odzyskiwanie i przetwarzanie części z nich,
  • tanie pozyskiwanie wartościowego materiału przez producentów tworzyw sztucznych – najbardziej wartościowy dla producentów tworzyw sztucznych materiał trafia prosto do przetwórni