Szkoła Podstawowa nr 127

Szkoła Podstawowa nr 127

03-438 Warszawa

ul. Kowieńska 12/20

tel. 22 619 30 88

Zagrajmy rodzinnie w kalambury!

Zalety gry z dzieckiem
Kalambury uczą kreatywnego myślenia, przełamywania nieśmiałości. W zależności od wariantu, w który gramy, pomagają ćwiczyć motorykę, mowę ciała, umiejętność wypowiadania się, a także poszerzają słownictwo (szukanie synonimów w kalamburach mówionych bywa nie lada wyzwaniem!).

Jest jeszcze jedna nieoceniona zaleta: wspólne spędzanie czasu, budowanie więzi :)

 

Podstawowe zasady gry: osoba demonstrująca ma około 10 sekund na zapamiętanie hasła. Gracz musi teraz zaprezentować hasło kolegom z drużyny tak, aby mogli je odgadnąć. W zależności od sposobu prezentacji, kalambury dzielimy na:

 

Kalambury rysowane: uczestnik musi przedstawić hasło graficznie. Podczas rysowania nie może nic mówić ani gestykulować. Nie może też pisać liter.

Kalambury pokazywane: uczestnik za pomocą mimiki, gestów i mowy ciała musi przedstawić zgadywane hasło. Nie może się przy tym odzywać, brać do ręki przedmiotów lub wskazywać na nie. Może natomiast wskazywać własne części ciała.

Kalambury mówione: uczestnik przedstawia hasło za pomocą słów. Nie może jednak użyć żadnego z wyrazów, które występują w haśle.

 

Podczas gry z dziećmi można się umówić, że po wylosowaniu hasła, uczestnik sam wybierze, w jaki sposób chce je przedstawić.

 

Jak grać w kalambury?

 

Drużynowo: Dzielimy się na dwie drużyny. Pierwsze drużyna wybiera jedną osobę. Wybrany uczestnik losuje hasło (lub dostaje je od drużyny przeciwnej) i przedstawia je swojej ekipie, tak aby umożliwić jak najszybsze odgadnięcie. Druga drużyna pilnuje, żeby nie było żadnych nieprawidłowości lub odmierza czas. Potem przychodzi kolej na drugi zespół. Za każde odgadnięte hasło przyznaje się punkty. Przy kolejnych rundach osoby, które pokazują hasło mogą się zmieniać.

Pojedynczo: Jedna osoba przedstawia wylosowane lub wymyślone przez siebie hasło, a reszta uczestników zabawy zgaduje. Ten kto zgadnie wskazuje kolejną osobę, która będzie pokazywała hasło.

 

Jak się przygotować?
Przed przystąpieniem do gry można przygotować sobie hasła do losowania – na przykład zapisać je na karteczkach i wrzucić do woreczka, z podziałem na kategorie.  Jeśli gramy z małymi dziećmi, na przykład z przedszkolakami, najlepiej jest wymyślać proste, jednowyrazowe hasła. Można też skorzystać z zasobów Internetu – istnieją strony z generatorami haseł do gry.

 

Hasła do gry w kalambury dla dzieci w wieku przedszkolnym znajdziesz np. na http://piekne-rzeczy.pl/czy-warto-grac-w-kalambury-30-hasel-do-zabawy-z-dziecmi/

 

Jeśli interesują Was hasła dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zapraszam na wpis: Kalambury (2). 30 haseł do zabawy ze starszymi dziećmi

 

Można też skorzystać ze strony  www.kalambury.com.pl – znajdziemy tam hasła do losowania, w kategoriach: przysłowia, filmy polskie, filmy zagraniczne, mieszane (raczej dla starszych dzieci i dorosłych).