Zielona żabka

Wiele osób nie lubi żab, bo są brzydkie, śliskie, ogólnie paskudne  brr… Ale zapewniam Was, że nie mają racji.

Dlaczego żaba jest pożyteczna?

Wygląd żab nie każdemu musi się podobać, jednak Wszyscy powinniśmy doceniać ich pomoc w pielęgnacji chociażby naszych przydomowych ogródków. Żaby są lepsze niż wszystkie środki owadobójcze. Kochani przeczytajcie kilka ciekawostek o żabkach może chociaż troszkę je polubicie J

1. Owady są głównym ich pożywieniem, wystarczy kilka żab w ogródku i możemy zapomnieć o owadach, które niszczą nasze plony.

2. W skład żabiego pokarmu wchodzą: chrząszcze (z których większość to szkodniki roślin), ślimaki, myszy, larwy, pająki, muchy.

3. Żaby mają lepki język i używają języka do połowu i połykania pokarmu. Zmysł słuchu i węchu u żab jest słabo rozwinięty, dlatego podczas polowania kierują się one głównie wzrokiem.

4. Oczy i nos żaby są na jej głowie, więc może oddychać i widzieć, kiedy większość jej ciała znajduje się pod wodą. (Żaby śpią z otwartymi oczami).

5. Żaby wchłaniają wodę przez swoją skórę, więc nie muszą pić.

6. Żaby zasypiają na zimę.

6. Żaby mogą odczuwać ból i strach, tak samo jak ludzie. Nie chcą być wyrzucone ze swoich siedlisk lub być zranione.

7. Na całym świecie istnieje około 340 gatunków żab. W Polsce można spotkać 6 gatunków, są nimi: żaba dalmatyńska, jeziorkowa, wodna, trawna, moczarowa oraz śmieszka.

8. Niektóre osobniki są w stanie zmienić swój kolor niczym kameleon.

9. Żaba żeruje w nocy, a większą część dnia pozostaje w ukryciu.

10. Jedną z największych zalet posiadania żab w ogrodzie jest ich wieczorny śpiew. Niestety, nie wszystkie żaby potrafią „śpiewać” J

10. Niektóre żaby są w stanie skoczyć na odległość trzydziestokrotnie większą od długości ich ciała. Żaba dalmatyńska może wybić się na wysokość 1 metra i pokonać odległość 2 metrów.

Pamiętajcie także, że żaby są pod ochroną i nie wolno ich zabijać ani niepokoić !!!!!!!

Zapraszamy Was do wykonania Zielonej żabki z kolorowego papieru.

Materiały i przybory:

• nożyczki
  • klej
  • zielony, żółty, czerwony, niebieski papier
  • wybrany kolor kartki A4
  • 3 przedmioty do odrysowania kółek
  • głowa np. szklanka, kubek
  • tułów żabki np. większy kubek, mała doniczka lub okrągła miseczka - niewiele większe od głowy; kończyny, oczy np. korek, okrągła temperówka;

1. Pracę zaczynamy od odrysowania zielonych kółek: 1 - kółko na głowę , 1 kółko - tułów żabki, 4 kółka mniejsze - kończyny.

2. Z żółtego papieru odrysowujemy 2 małe kółka - oczy.

3. Z niebieskiego papieru odrysowujemy 2 najmniejsze kółka – źrenice.

4. Wszystkie kółeczka wycinamy.

5. Na kolorową kartkę papieru naklejamy największe zielone kółko to będzie tułów żabki.

6. Drugie zielone kółko zginamy na pół i przyklejamy na kartkę - to będzie kłapiący pyszczek żaby.

7. Każde z pozostałych małych, zielonych kółek składamy na pół i przyklejamy jako łapki.

8. Żółte kółeczka przyklejamy jako oczy a na nich naklejamy niebieskie kółka.

9. Z czerwonego papieru wycinamy język żabki według własnego uznania.

9. Możemy też pociąć bibułkę na cienki paski i przykleić jako trawę. J