Szkoła Podstawowa nr 127

Szkoła Podstawowa nr 127

03-438 Warszawa

ul. Kowieńska 12/20

tel. 22 619 30 88

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1145308
  • Do końca roku: 28 dni
  • Do wakacji: 204 dni
 • Kalendarium

  Czwartek, 2020-12-03

  Imieniny: Hilarego, Franciszki

Pasjans

Kochani, co powiecie na pasjonującego pasjansa?

Pasjans  to układanka karciana, karty układamy według ustalonych reguł w uporządkowane sekwencje.

Gra ta zwana jest samotnikiem, bo możemy ją rozgrywać sami, bardzo wciąga i zapewnia dobrą zabawę.

Gry karciane mają wiele walorów edukacyjnych, rozwijają umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i kreatywność. Zapewniają zabawę na długi czas, ale żeby opanować rządzące kartami reguły będziecie potrzebowali pomocy rodziców.

 

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na łatwego pasjansa:

Dwa na dwa

Potrzebujesz talii 52 kart

Rozłóż na stole dziewięć kart figurami do góry. Jeśli dwie z nich tworzą parę, zabierz je i zastąp nowymi z talii. I tak dalej, aż nie będziesz miał/miała  żadnych kart an stole albo nie będziesz już mógł/mogła stworzyć żadnej pary.

Mówisz – masz

Potrzebujesz talii 52 kart

Wyciągnij z talii dwójki, trójki, czwórki, piątki i szóstki każdego koloru i je odłóż. Potem odwracaj pozostałe karty jedna po drugiej, mówiąc po kolei: „as, król, dama, walet, dziesiątka, dziewiątka, ósemka, siódemka, as, król… itd.”. Kiedy odwrócona karta odpowiada tej, którą wywołałaś/wywołałeś, odkładaj ją na bok. Wygrasz, jeśli zostaniesz z jedną kartą.

Osiem po kolei

Potrzebujesz talii 32 kart

Rozłóż wszystkie karty obrazkami do dołu w czterech rzędach po osiem kart. Celem gry jest odwracanie kart i odkładanie ich na miejsce w następującej kolejności: as, król, dama, walet, dziesiątka, dziewiątka, ósemka, siódemka. Rząd numer 1 to piki, rząd numer 2 – kiery, numer 3 – karo, a numer 4 – trefle. Odwróć ostatnią kartę z ostatniego rzędu. Jeśli to na przykład as kier, połóż go na pierwszym miejscu w rzędzie numer 2. Zobacz, jaką kartę zastąpiłaś/ zastąpiłeś, i odłóż ją na właściwe miejsce. Jeśli to dziesiątka trefl, odłóż ją na piątym miejscu w rzędzie numer 4. I tak dalej, aż odłożysz wszystkie karty. Ale uwaga, siódemka trefl blokuje grę!

 

Życzymy Wam dobrej zabawy!