V moduł projektu Emocja realizowanego przez klasę 0a

Pod koniec maja klasa 0a zrealizowała ostatni moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”. W tym miesiącu tematem przewodnim była odwaga. Podczas zajęć dydaktycznych obejrzeliśmy film psychologa Michała Borkowskiego na temat strachu. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego się boimy i jak radzić sobie z tym uczuciem. Dzieci wysłuchały również „Opowiadania o straszliwym smoku” i wykonały pracę plastyczną pt. „Słoik ze strachami” podczas której omówiliśmy rzeczy których się boimy i symbolicznie zamknęliśmy je w słoiku. Uczniowie uczyli się jak pokonywać swój strach oraz zmniejszać nieprzyjemne odczucia wywołane uczuciem lęku.

Podczas realizacji tego modułu obejrzeliśmy również bajkę pt. „Dziecko Grufołaka”. Film ten posłużył do analizy emocji bohaterów ze zwróceniem szczególnej uwagi na uczucia strachu i lęku. Uczniowie wykonali też pracę plastyczną pt. „Klekso-stracho oswajacz” polegającą na domalowaniu stworzonemu potworkowi ogromnych oczu - był to strach, który ujawnia się gdy czegoś się boimy. Dzieci próbowały pokonać swój lęk i ozdobiły stworka w kolorowy, radosny sposób. Następnie uczniowie poznali fragment książki pt. „Uczuciometr Inspektora Krokodyla”, który pokazywał jak radzić sobie ze strachem stosując odpowiednie techniki oddychania. Podczas naszych działań nie brakowało zabaw ruchowych i relaksacyjnych służących wyciszaniu emocji dzieci.