Szkoła Podstawowa nr 127

Szkoła Podstawowa nr 127

03-438 Warszawa

ul. Kowieńska 12/20

tel. 22 619 30 88

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1468053
  • Do końca roku: 159 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!
 • Kalendarium

  Niedziela, 2021-07-25

  Imieniny: jakuba, Krzysztofa

Rodzinny Turniej Warcabowy

Kochani Rodzice, Wspaniałe Dzieciaki Cudaki,

Pamiętacie, przez ostatnich kilka tygodni, kiedy jeszcze chodziliśmy do szkoły…

(tak na marginesie tęsknimy za Wami strasznie mocno!!!)

rozgrywany był Cudakowy Turniej Warcabowy. Było losowanie kto z kim gra, były rozgrywki, ćwierćfinał, półfinał i finał! Emocji i radości wiele!

Duża część dzieci zna zasady i wykazuje dużą ochotę do rozgrywek.

Zapraszamy do zorganizowania w Waszych domach

RODZINNEGO TURNIEJU WARCABOWEGO.

Gra każdy z każdym. Zwycięzcą Turniejui

MISTRZEM RODZINNEGO TURNIEJU WARCABOWEGO

zostaje osoba, która wygra najwięcej rodzinnych rozgrywek. Zróbcie tabelę (rozgrywki pucharowe), w której będziecie zapisywać wyniki.

Warcaby klasyczne rozgrywa się na planszy o rozmiarze 8 × 8 pól pokolorowanych na przemian na kolor jasny i ciemny.

Jeśli nie macie takiej planszy z pewnością zrobicie taką samodzielnie. Można na brystolu, kartonie takie pola pokolorować, pomalować, powyklejać… Liczymy na Waszą pomysłowość i kreatywność. Pionkami do gry mogą zostać plastikowe nakrętki (12 w jednym kolorze, 12 w innym)

Pionki ustawiamy na ciemniejszych polach planszy, po których się poruszają. Dokonujemy losowania koloru pionków. W Cudakowie prawo losowania przypada młodszemu zawodnikowi lub dziewczynce.

Jako pierwszy ruch wykonuje grający pionami jaśniejszymi, po czym gracze wykonują na zmianę kolejne ruchy.

Ustalenie jednolitych dla wszystkich zawodników zasad gry przed rozpoczęciem kolejnej rozgrywki, czy turnieju pozwoli Wam uniknąć ewentualnych konfliktów.

Celem gry jest zbicie wszystkich pionów przeciwnika (w tym damek) albo zablokowanie wszystkich, które pozostają na planszy, pozbawiając przeciwnika możliwości wykonania ruchu. Jeśli żaden z graczy nie jest w stanie tego osiągnąć (każdy z graczy wykona po 15 ruchów damkami bez zmniejszania liczby pionów pozostających na planszy), następuje remis i grę rozpoczynamy ponownie.

Piony mogą poruszać się o jedno pole do przodu po przekątnej na wolne pola.

Bicie pionem następuje przez przeskoczenie sąsiedniego pionu (lub damki) przeciwnika na pole znajdujące się tuż za nim po przekątnej (pole to musi być wolne). Zbite piony są usuwane z planszy po zakończeniu ruchu.

Piony mogą bić zarówno do przodu, jak i do tyłu.

W jednym ruchu wolno wykonać więcej niż jedno bicie tym samym pionem, przeskakując przez kolejne piony lub damki przeciwnika.

Bicia są obowiązkowe. Kiedy istnieje kilka możliwych bić, gracz musi wykonać wszystkie. Podczas bicia nie można przeskakiwać więcej niż jeden raz przez ten sam pion lub damkę.

Pion, który dojdzie do ostatniego rzędu planszy, staje się damką, przy czym jeśli w jednym ruchu w wyniku wielokrotnego bicia przejdzie przez ostatni rząd, ale nie zakończy na nim ruchu, to nie staje się damką i kończy ruch jako pionek.

Damki mogą poruszać się w jednym ruchu o dowolną liczbę pól do przodu lub do tyłu po przekątnej, zatrzymując się na wolnych polach.

Bicie damką jest możliwe z dowolnej odległości po linii przekątnej i następuje przez przeskoczenie pionu (lub damki) przeciwnika, za którym musi znajdować się co najmniej jedno wolne pole – damka przeskakuje na dowolne z tych pól i może kontynuować bicie na tej samej lub prostopadłej linii.

 

Dzieciaki Cudaki! Wierzymy w Was i Wasze umiejętności!

Życzymy wielu miłych rozgrywek, niezliczonej ilości wygranych i uzyskania tytułu

MISTRZA RODZINNEGO TURNIEJU WARCABOWEGO!!!

 

Zespół Cudakowa