Szkoła Podstawowa nr 127

Szkoła Podstawowa nr 127

03-438 Warszawa

ul. Kowieńska 12/20

tel. 22 619 30 88

Czas na relaks !

Czas na reset, relaks, odpoczynek…

Spotkać można opinie, że odpoczynek i zajęcie się sobą traktowane są jak marnowanie czasu. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Zaprzeczam.

Rzeczywistość pokazuje, że jeśli nie odpoczywamy i nie dbamy o swoje dobre samopoczucie, nasza wydajność spada, tracimy entuzjazm, jesteśmy ciągle zmęczeni, psują się także relacje z bliskimi. Paradoksalnie, dbając o siebie i odpoczywając, inwestujemy w jakość swojej pracy i relacji z innymi.

Przed nami przedłużony majowy weekend. I nic nam się teraz bardziej nie należy jak reset, relaks, regeneracja.

Przedstawiam autorski, osobisty poradnik dobrego odpoczynku i zadbania o siebie.

Czas na odpoczynek.

Oderwij się od zdalnej pracy, zdalnego nauczania, ciągłego śledzenia informacji, stresu, zamartwiania się o przyszłość…

Zwolnij. Zatrzymaj się. Pomyśl o sobie…

Skup się na każdej drobnej przyjemności…

 

Co zrobić, by nasz odpoczynek był skuteczny? Jak się zrelaksować?

Ustal, co Tobie jest najbardziej potrzebne do wypoczynku.

Jedni potrzebują wygodnego fotela, kanapy, nastrojowej lampy, aby stworzyć własną, domową strefę relaksu.

Innym wystarczy otoczenie natury i kontakt z nią.

Wybierz to, co uważasz za najlepsze dla Ciebie.

Poranna kawa bez pośpiechu, wysłuchanie ulubionej płyty, dobry film na kanapie, powolny spacer po parku, książka w fotelu…

 

Wyłącz telefon, komputer, laptop, tablet

(Tak na marginesie 3 maja jest Dniem bez Komputera),

…odłącz się od świata zewnętrznego. Czas bez elektroniki, czas spędzony z rodziną, zwierzakiem czy poświęcony na hobby ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość odpoczynku, zwłaszcza teraz, w czasach, w których musimy uczyć się i pracować w wirtualnym świecie.

Po prostu bądź. Tu i teraz.Off-line. W życiu rzeczywistym. Z Bliskimi.

Wiele atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu znajdziesz w naszych zakładkach Wirtualne Cudakowo/ Strefa Rodzica, Strefa Art., Strefa kartka i ołówek, Strefa planszówek. Zapraszam do skorzystania z naszej oferty. (Brzmi jak autoreklama?)

Idź na spacer

Spacer po okolicy może być niezmiernie korzystny dla Twojego samopoczucia. Zauważyłeś jak rozszalała się już przyroda i kwitną drzewa? Słyszysz jak ptaki świergolą, świerkają, świergotają? Sama radość.

 

Uprawiaj sport i aktywność fizyczną

Ruch znakomicie wpływa na odpoczynek.Ja uwielbiam nordic walking. Biorę kijki i idę. Idę i się relaksuję. Relaksuję się i wietrzę głowę. Polecam.

Zainspiruj się aktywnościami zaproponowanymi przez naszego trenera Pana Krzysztofa Wirtualne Cudakowo/ Strefa aktywności fizycznej. (Czyżby to była autoreklama?)

Wyśpij się

Sen jest najlepszym sposobem na wypoczynek. Osiem godzin snu sprawi, że rano obudzisz się rześki i pełen energii do działania. Sen i odpoczynek idą ze sobą w parze. Czas odpoczynku i relaksu powinien poprzedzać czas snu.

O wiele łatwiej zasnąć, kiedy w głowie nie kłębi się milion myśli, więc…

 

Wyeliminuj negatywne myśli
Nie zastanawiaj się nad tym, co się stanie w poniedziałek, nie zadręczaj się ile masz jeszcze rzeczy do zrobienia. Negatywne myśli skutecznie uniemożliwiają wypoczęcie i zrelaksowanie się w czasie wolnym. Zamień pesymistyczne myśli na pozytywne - zamiast zastanawiać się, czy marnujesz czas czytając ulubioną książkę, spacerując, czy wypoczywając na kanapie ciesz się z czasu wolnego po tygodniach ciężkiej pracy, stresu i zamartwiania się.

 

Zrób coś dla duszy i ciała
Bardzo często odpoczynek jest dzielony na aktywny i bierny.

Lubię podział na wypoczynek dla ducha i dla ciała. Organizm wymaga regeneracji podobnie jak umysł - to podstawa zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

Odpoczynek dla ciała to m.in. odreagowanie negatywnych zdarzeń poprzez aktywność fizyczną oraz sen.

Odpoczynek dla duszy może polegać na stosowaniu technik relaksacyjnych,

aromaterapii, kąpieli w wannie z ulubionym olejkiem, przeczytaniu poradnika o tym, jak mniej się przejmować nieistotnymi sprawami…

 

Pięknego odpoczynku,

Cudownego resetu,

Pachnącego relaksu…

 

Zespół Cudakowa